Hamile Pilatesi Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Pilates, sürekli değişen hamile vücut için harika bir tüm vücut egzersiz sistemidir.

Nefesinize derin bir vurgu yaparak Pilates, vücudunuzun yapısını desteklemek için güç, hareketlilik ve esnekliği dengeler.

Geniş egzersiz repertuarıyla, yöntemde yeni olsanız da olmasanız da, hamileliğin her aşaması için birçok seçenek ve değişiklik vardır.

Her hamilelik benzersiz bir deneyimdir, bu nedenle tipik bir Pilates uygulaması çoğu hamile insan için uygun değildir. Doğum öncesi ve sonrası Pilates eğitiminde uzmanlaşmış (veya bunun için tasarlanmış bir program) bir eğitmen aletli pilates isteyeceksiniz.

Prenatal Pilates sizi doğuma ve doğuma hazırlar, iyileşmeye hazırlar, pelvik taban sağlığını destekler ve diastasis recti’nin önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olur 

Hamilelik sırasında Pilates uygulamasının faydaları ve rutininize dahil etmek için ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

hamile pilatesi

hamile pilatesi

Hamile Pilatesi güvenli midir?


Çalışmalar, sağlıklı bir hamilelik sırasında fiziksel egzersizin minimum risk taşıdığını göstermiştir.

Pilates , eklemleri stabilize etmeye yönelik düşük etkili vurgusuyla, hamilelikle ilgili tipik ağrı ve ağrıların çoğunu ortadan kaldırabilir veya yönetebilir.

Bununla birlikte, hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan veya devam etmeden önce her zaman bir doğum öncesi sağlık uzmanına danışmalısınız.

Bazı kalp ve akciğer rahatsızlıkları, plasenta previa veya erken doğum eylemine neden olabilecek durumlar gibi bazı durumlar hamileliği yüksek riskli olarak nitelendirebilir.

Bu durumlarda, hepsi olmasa da çoğu egzersiz kontrendikedir.

hamilelik tepilates

hamilelik tepilates

Hamile Pilatesi Faydaları

Bir insan yetiştirdiğinizde fizyolojik olarak çok şey oluyor.

Hamile vücut kısa nefes hissetmeye neden artmış kan hacmi, kalp hızı ve kardiyak output yaşar.

Pilates nefesi sadece sinir sistemini sakinleştirmekle kalmaz, böylece kan basıncını düşürür, aynı zamanda doğumun ve doğumun zihinsel ve duygusal gücü için gerekli olan dayanıklılığın oluşmasına da yardımcı olur.

Pilatesin doğum sonrası iyileşmeye ve daha düşük sezaryen doğum oranlarına (aynı zamanda sezaryen veya sezaryen olarak da bilinir), doğum müdahalelerine, epizyotomilere ve preeklampsiye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Karın, sırt ve pelvik tabana vurgu yapan doğum öncesi Pilates, vücut farkındalığını artırır ve sizi itmeye hazırlar. Sırt ağrısını azaltır ve uykuya yardımcı olduğu gösterilmiştir ( 1 ,2Güvenilir Kaynak, 3 ,6Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, ilgili diyafram nefesi ve nefesin hareket kalıplarıyla koordinasyonu da aynı şekilde faydalıdır.

Ama pilates ve egzersiz sadece anneye iyi gelmiyor, medikal pilates bebek de faydasını görüyor!

Hamile bir kişi hamilelik sırasında güvenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiğinde, bebeği belirli hastalıklara karşı daha az hassastır ve beyin büyüme ve gelişmesinde bir sıçrama başlangıcından faydalanır.

Çalışmalar, hem daha önce hareketsiz kalmış olanlar hem de hevesli egzersiz yapanlar için hamilelik sırasında Pilates’in sayısız faydası olduğunu göstermiştir.

Hamile Pilatesi yapmanın püf noktaları

Bu yönergeleri dikkate almak, doğum öncesi Hamile Pilatesi rutininizden en fazla faydayı elde etmenize yardımcı olacaktır.

• Her zaman kapsamlı doğum öncesi eğitimi olan bir eğitmenle çalışın.
• Hafif, rahat giysiler giyin.
• Başlamadan önce bir sağlık uzmanına veya pelvik taban fizyoterapistine danışmayı unutmayın.
• Nefesinizi tutmaktan kaçının.
• Sıcak Pilates veya sıcak ve nemli koşullarda egzersiz yapmak uygun değildir.
• Her zaman elinizin altında atıştırmalıklar bulundurun ve susuz kalmayın.
• Reformer veya Cadillac/Tower gibi özel ekipmanların kullanılması (özellikle sonraki aylarda), zeminden yükseltilmeleri nedeniyle direnç eğitimi ve daha rahat bir konumlandırma sunar.
• Pilates Reformer’ı kullanırken, taşıyıcı sizi desteklediğinde egzersizler sırasında ek destek için daha ağır yayları ve ağırlığı ittiğiniz egzersizler için daha hafif yayları düşünün.
• Yerden kalkarken zaman ayırın.
• Pelvik taban kaslarınızı ve karın kaslarınızı gevşetmek, onları kasmak kadar önemlidir.
• Mümkünse, seansınızdan sonra zaman tanıyın, böylece acele etmenize gerek kalmaz. İyileşme egzersiz kadar önemlidir.
• Eklemleriniz daha fazla gevşekliğe sahiptir, bu nedenle aşırı gerilmemeye dikkat edin.
• Eğlenin ve vücudunuzla uyum içinde kalmayı hedefleyin.

Pilatesin sezaryen doğum, doğum müdahaleleri ve epizyotomi oranlarını düşürdüğü ve hamilelikle ilişkili tipik ağrı ve ağrıların yönetilmesine veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Hamile Pilatesi, doğum ve doğum sonrası dönemin her aşamasını destekleyebilir. İster acemi ister hevesli bir sporcu olun, kalifiye bir eğitmen antrenmanı ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve yine de güvenli bir şekilde size meydan okuyabilecek şekilde ayarlayabilir.

 

Kadıköy  Konum  –  Üsküdar  Konum  –  Maltepe  Konum

Hamile Pilatesi Deneme Dersi